Posilovací cviky, jako jsou dřepy a mrtvé tahy, jsou nezbytné pro rozvoj silových vlastností dolních končetin. Během těchto cvičení trenéři tradičně podporují neutrální držení bederní páteře, aby se snížilo riziko zranění a maximalizoval se výkon. Howe a Lehman ve své studii (2021) pomocí důkazů uvádějí, že během těchto cvičení dochází k významné variabilitě flexe bederní páteře, která se zdá být nevyhnutelná, i když je trénována. Za cíl si stanovili diskuzi o potenciálních rizicích a výhodách umožňujících mírné ohýbání bederní páteře během zmíněných cviků.
1) Udržíme páteř neutrální během cvičení?
Howe a Lehman uvádějí čísla z probádaných studií u silových sportovců:
- Závodní vzpěrači a powerlifteři ohnuli páteř o 25 ± 11 stupňů oproti stoji.
- Mrtvý tah s 70 % 1RM - rozdíly flexe a extenze bederní páteře byly 12 ± 7 (Th12 - L2) a 22 ± 6 stupňů (L2 - S2).
- Dřep - 10 ± 3 a 18 ± 5 stupňů.
- „Good morning“ - 28 stupňů (žádná změna při změně zátěže).
- Strongman při zvedání klády - 33 ± 11 stupňů, při zvedání Atlasova kamene - 50 ± 7 stupňů.
Tato zjištění naznačují, že zkušení sportovci používají během provádění tradičních silových cviků pohybovou strategii zahrnující značnou flexi bederní páteře. Flexi páteře lze ovlivnit pouze částečně, i když je cvičení korigováno.
2) Je neutrální pozice páteře protektivní?
Pokud ano, a pokud flexe páteře je nevyhnutelná, znamená to, že trenéři vystavují své cvičence zvýšenému riziku zranění? Howe a Lehman reagují na argument „uzamčení“ páteře v neutrální pozici tím, že neexistuje dostatek důkazů podporujících názor, že flexe bederní páteře během zvedání je rizikovým faktorem pro bolesti zad.
3) Co udělá flexe s ploténkami? (přehled studií)
Starší studie na mrtvé tkáni naznačují, že opakovaná flexe s nákladem může vést k výhřezu meziobratlové ploténky. Studie na živé tkáni však nezohledňují adaptaci, která zvyšuje odolnost vůči zranění. Trénink s dostatečným zotavením může zlepšit odolnost disků vůči zranění.
4) Zvyšuje maximální flexe během zvedání riziko zranění?
Howe a Lehman částečně podporují hypotézu, že velké zatížení při maximální flexi může být nebezpečné, ale uvádějí, že tento závěr je postaven na studiích na mrtvé tkáni. Chybí důkazy z reálných sportovních situací.
5) Výhody zvedání s flektovanou bederní páteří
Z mechanického hlediska flexe páteře během zvedání zlepšuje výkon, protože zkracuje momentové rameno zátěže. Zároveň může přispívat k vyšší síle extenzorů páteře a kyčlí.
Závěrečné shrnutí:
- Neutrální postavení bederní páteře je navrženo ke snížení rizika zranění, ale flexe je při cvičení nevyhnutelná.
- Není dostatek důkazů, že zdvih s flexí výrazně zvyšuje riziko zranění.
- Střední flexe může být prospěšná a měla by být zvážena jako alternativní technika při tréninku zdvihových cviků.
- Trenéři by měli podporovat své svěřence ve strategii zvedání s mírnou flexí páteře jako další efektivní cestu k lepšímu výkonu.
Zdroj: