Biomechanika dřepu: můžeme dávat kolena před špičky?

Po desetiletí přetrvává mezi trenéry, fyzioterapeuty i běžnými cvičenci doporučení, že koleno by při dřepu nemělo jít před špičku nohy. Tento mýtus vznikl už v 70. a 80. letech na základě obav, že takové postavení zvyšuje střihové síly na kolenní kloub a může být rizikové. Dnes ale víme, že biomechanika lidského těla je složitější a že jednostranné omezení pohybu kolene může mít vážnější dopady jinde – zejména v oblasti kyčlí a bederní páteře.

Při pokusu udržet koleno za špičkou se mění celá koordinace pohybu. Tělo se musí výrazněji naklonit dopředu, čímž se zvyšuje zatížení kyčlí a především bederní páteře. Výzkum ukázal, že při takto omezeném dřepu může být zatížení na kyčelní klouby až 10× vyšší (tedy zvýšení o cca 1000 %) než u dřepu, kde koleno přirozeně přechází přes špičku. To je enormní rozdíl a znamená větší riziko přetížení bederní oblasti, zejména u sportovců nebo běžných cvičenců bez dostatečné mobility.

Biomechanicky je tedy zcela přirozené, že u hlubších dřepů se koleno dostane před špičku. Tento pohyb je potřebný k udržení rovnováhy a správného těžiště těla nad chodidlem. Bez něj by většina lidí ztrácela stabilitu nebo by musela kompenzovat jinými, méně vhodnými strategiemi.

Délka končetin hraje rovněž roli – lidé s delšími stehenními kostmi a kratším trupem musejí pustit koleno dál před špičku, aby dřep vůbec provedli technicky správně. Pokud bychom tento pohyb blokovali, tlačili bychom jejich těžiště mimo ideální osu a opět by rostla zátěž na záda.

Bezdůvodné omezení kolene před špičku tedy není vhodné pro zdravé, trénované jedince. Využívá se pouze ve specifických případech – například během rehabilitace kolene, kde je cílem minimalizovat kompresní a střihové síly. I tehdy je ale třeba počítat s tím, že omezení pohybu je většinou pouze dočasné v určité fázi rehabilitace.

Závěrem: Pohyb kolene před špičku není nebezpečný – je přirozený a biomechanicky žádoucí. Pokud je prováděn se správnou technikou a v plném rozsahu, umožňuje aktivaci všech důležitých svalových skupin, rozvoj síly i ochranu před zraněním. Namísto plošných zákazů je tedy lepší hlubší pochopení biomechaniky každého pohybu a přizpůsobit ho konkrétnímu člověku a jeho cílům.

 

Zdroj:

ILLMEIER, Gabriel; RECHBERGER, Julian S. The limitations of anterior knee displacement during different barbell squat techniques: a comprehensive reviewJournal of clinical medicine, 2023, 12.8: 2955.