Zkoumání třecích vlastností na rozhraní mezi kůží a fascií hrudníku: Důsledky pro mobilizaci/manipulaci páteře

Papír od Davida E. Bereznicka a jeho kolegů zkoumá třecí vlastnosti na rozhraní mezi kůží a fascií hrudníku a jejich význam pro manuální terapii páteře. Studie se zaměřuje na to, zda během manipulace s hrudní páteří mohou terapeuté přenést šikmé síly přímo na podkladové obratle prostřednictvím tření na rozhraní kůže a fascie, nebo zda je tato interakce zanedbatelná.

Výsledky studie ukazují, že tření mezi kůží na hrudníku a fascií je zanedbatelné. To znamená, že reakční síla z obratle bude působit kolmo na kůži a nelze tedy přenášet šikmé síly obvyklé při manipulaci. Tato zjištění zpochybňují tradiční postupy manuální terapie, které předpokládají, že aplikace šikmých sil může ovlivnit polohu obratle, nebo šikmé tlaky na žebra. Experimenty ukázaly, že jak modelové, tak skutečné ruce chiropraktiků neprokázaly dostatečné tření ani schopnost "zaháknout" kostní výčnělek, což by umožnilo přenos šikmých sil. 

Shrnutí a závěr

Závěrem autoři konstatují, že tření na rozhraní kůže a fascií hrudníku je zanedbatelné a že snaha o aplikaci šikmých sil během manipulace je zbytečná. Veškeré síly přenášené na hrudní obratle jsou tak výhradně kolmé na povrch kůže, což znamená, že tradiční techniky, které zahrnují šikmé síly, nejsou při ovlivňování polohy obratlů účinné. Tato zjištění mají významné důsledky pro praxi manuální terapie a naznačují potřebu přehodnocení některých tradičních terapeutických postupů.

Zdroj:

BEREZNICK, David E.; ROSS, J. Kim; MCGILL, Stuart M. The frictional properties at the thoracic skin–fascia interface: implications in spine manipulation. Clinical biomechanics, 2002, 17.4: 297-303.