Návrat ke sportu po podvrtnutí kotníku: Nový protokol Ankle-GO snižuje riziko recidivy

Podvrtnutí kotníku (LAS) je jedním z nejčastějších poranění vůbec. Uvádí se, že až 40 % z těchto poranění souvisí se sportem. U některých sportovců dosahuje míra opětovného poranění až 70 % a až u 40 % sportovců se vyvine chronická nestabilita kotníku (CAI).

Proč je tomu tak?

Narozdíl od jiných poranění, jako je třeba přetržení předního zkříženého vazu, návrat ke sportu (RTS) po LAS doposud nemá stanovená kritéria, kterých bychom se mohli držet. I díky tomu může být návrat ke sportovním aktivitám mnohdy předčasný, což může zapříčinit zmíněná vysoká čísla recidivy poranění a jeho následnou chronicitu. Některé studie ukazují, že až 90 % sportovců po LAS se vrací ke sportu během jednoho týdne i když délka trvání hojení vazů je přibližně 6 - 12 týdnů. Smith a kol., přišli v roce 2021 s protokolem PAASS (o kterém jsme již dříve psali), který obecně pokrýval jednotlivé pilíře, kterým bychom se v rehabilitaci měli věnovat. Tento vědecký článek upozorňoval na nedostatek vědeckých dat, avšak nenavrhoval konkrétní testy, kterých bychom se mohli držet v klinické praxi. Od té doby přibylo několik studií, které hodnotili jednotlivé testy pro tuto oblast, díky kterým můžeme naše měření objektivizovat. 

Picot a kol., 2024 shromáždili aktuální testy a vytvořili protokol pro návrat ke sportu s názvem „Ankle-GO“. Ankle-GO je skóre, založené na více složkách pro objektivní hodnocení hlavních deficitů spojených s LAS a CAI. Mimo jiné zahrnuje i soubor funkčních testů.

Funkční testy:

Stoj na jedné noze na pevném povrchu (SLS)

    • Účastník stojí bosý na jedné noze, s mírně pokrčeným kolenem (10°), rukama v bocích po dobu 20 sekund se zavřenýma očima. Tento test vyhodnocuje statickou posturální kontrolu na základě počtu chyb účastníka.
    • Cokoliv z následujícího se považuje za 1 chybu: zvedání rukou z boků, pohyb stehna do více než 30° flexe nebo abdukce, zvedání přednoží nebo paty, setrvání mimo testovanou pozice na více než 5 sekund a otevření očí

Cvičící spočítal a sečetl počet chyb na každé noze. Po 2 testech na zkoušku byl test proveden jednou na každé noze. Ideálně se snažíme o provedení úkonu bez chyb.

Modifikovaný „Y“ balanční test (mSEBT)

    • tento test se používá k hodnocení deficitů dynamické posturální kontroly dolních končetin, zejména u pacientů s CAI. Účastník musí dosáhnout co nejdále opačnou nohou ve 3 směrech a poté se vrátit do původní polohy. 
    • zkouška je neúspěšná, pokud účastník sundá ruce z boků, pokud se noha nesoucí váhu pohne nebo pokud se zvedne pata, pokud testovaný ztratí rovnováhu, nebo přenese svou váhu na nohu, která nenese váhu.

Po 4 pokusech na zkoušku v každém směru pro každou nohu jsou zaznamenány 3 pokusy a ty jsou zprůměrovány. Ideálně se snažíme o více jak 95% symetrii.

Test skoků do strany na jedné noze (SHT)

    • tento test zahrnuje 10 skoků do strany (laterálně a mediálně) tak rychle, jak je to možné, mezi 2 značkami, které jsou od sebe 30 cm. První skok je vždy směrem ven. Pokud se testovaný dotkne čáry, tento skok se nepočítá. Ideálně se snažíme o splnění úkolu za méně jak 10 s.

Test osmičky (F8T)

    • účastník co nejrychleji skáče po 1 noze kolem 2 kuželů vzdálených 5 m od sebe. Provádí dvě po sobě jdoucí kola (na celkovou vzdálenost 20 m).
    • ideálně se snažíme o splnění úkolu za méně jak 13 s.

Na základě předchozí studie vědci připisovali 1 plusový bod, pokud u daného úkonu nebyla pociťována nestabilita hlezna. Podrobněji je vše popsáno ve zmíněné studii.

Další částí Ankle GO jsou dotazníky.

Dotazníky:

  • Foot and Ankle Ability Measure - hodnotící aktivity v každodenním životě (FAAMadl) a sportu (FAAMsport)
  • Ankle Ligament Reconstruction-Return to Sport after Injury (ALR-RSI)

Tyto dotazníky jsou zaměřeny na měření psychické připravenosti jednotlivců k návratu do sportu a také na hodnocení jejich každodenních aktivit. Jsou volně dostupné na internetu, ale pro Česko nebyly kulturně adaptovány.

Picot a kol., Ankle-GO ověřili ve své studii a přišli se zajímavými závěry:

  • Ankle-GO po 2 měsících může předpovídat možný návrat ke sportu po 4 měsících. Ti, co za 2 měsíce nedosáhli celkového počtu alespoň 8 bodů z testů a dotazníků se s největší pravděpodobností nevrátí ke sportu po 4 měsících.
  • Ankle-GO může zabránit předčasnému návratu ke sportu a tím snížit recidivu poranění
  • Ankle-GO jako první u LAS mění klasický přístup návratu ke sportu založený na čase k přístupu založeném na splnění baterie testů (tak, jak je tomu u jiných poranění) 
  • Výsledky studie ukazují na důležitost psychické připravenosti účastníka před návratem ke sportu, která je mnohdy nedostatečná (strach z opětovného poranění)

Jedná se o první studii, které sjednotila již delší dobu známe funkční testy, ke kterým přidala důležité dotazníky a následně vše ověřili na vzorku 60 účastníků. Je tedy jasné, že je třeba dalších dat pro ověření, nebo zdokonalení tohoto procesu, nicméně autorům tleskáme za tuto práci, která je důležitým krokem k lepší lepším zítřkům moderní fyzioterapie. Pokud Vás toto téma zajímá více, určitě se podívejte na náš on-line workshop o rehabilitaci při podvrtnutí kotníku ZDE.

Zdroj:

PICOT, Brice, et al. Development and validation of the Ankle-GO score for discriminating and predicting return-to-sport outcomes after lateral ankle sprain. Sports health, 2024, 16.1: 47-57.