Cílem systematického přehledu (Benjamin a kol., 2019) bylo zjistit, zda existuje souvislost mezi přítomností diastázi m. rectus abdominis (DRAM) a různými muskuloskeletálními obtížemi, a dále jejich závažností v závislosti na šířce DRAM.
Dvanáct zahrnutých studií zkoumalo vztah mezi DRAM a:
- lumbo-pelvickou bolestí (n = 5),
- inkontinencí (n = 4),
- prolapsem pánevních orgánů (n = 3),
- silou břišních svalů (n = 2)
- kvalitou života související se zdravím (n = 2).
Deset z 12 studií bylo observačních, přičemž 8 bylo prospektivních a 2 retrospektivní. Zbylé 2 byly klinické studie.
Účastníci:
Bylo zahrnuto 2242 účastníků ve věku 25-60 let. Účastníci s různým BMI, různými porody atd (blíže ve studii).
DRAM byla měřena různými metodami (šíře prstů, ultrazvuk, kalipery) a v modifikovaných pozicích. Čtyři studie uváděly tři konzistentní body měření (u pupku a 4,5 cm nad a pod pupkem). Definice DRAM se lišila (mezera mezi bříšky svalů na 2 prsty, nebo vzdálenost alespoň 1,5-3 cm, případně vnímání mezery). Pouze čtyři studie uváděly konkrétní časové body, ve kterých bylo měření DRAM prováděno. Ty zahrnovaly sledování těhotných žen od 21. týdne těhotenství do 8-12 měsíců po porodu.
Souvislost DRAM s lumbo-pelvickou bolestí
Souvislost DRAM s lumbo-pelvickou bolestí byla zkoumána ve čtyřech studiích (n = 355 účastníků). Tři studie neuvádějí žádnou významnou korelaci mezi bolestí a DRAM při měření ultrazvukem, měřením prsty a kaliperem. Jedna studie (n = 30) uvádí mírnou korelaci mezi DRAM a lumbopelvickou bolestí - měřeno prsty.
Bolest dolní části zad a pánevního pletence
Souvislost mezi DRAM a bolestí dolní části zad, nebo pánevního pletence zkoumali Sperstad a kol., 2016 u 141 účastníků. Nebyla zjištěna žádná významná souvislost mezi DRAM a bolestí dolní části zad, nebo DRAM a bolestí pánevního pletence (měřeno prsty).
Inkontinence
Souvislost DRAM s inkontinencí byla zkoumána ve 3 studiích s celkem 1169 účastníky. Blyholder a kol., 2016 shromáždili údaje prostřednictvím dotazníku od 416 účastníků a zjistili dvojnásobné zvýšení inkontinence při přítomnosti DRAM. Spitzinagle a kol., 2007 měřili DRAM u 541 účastníků metodou šířky prstu a zjistili souvislost s inkontinencí stolice, ale ne s inkontinencí moči. Avšak prospektivní kohortová studie 212 účastníků (Bo a kol.,2016), která měřila DRAM metodou šířky prstu, neprokázala souvislost mezi DRAM a inkontinencí.
Prolaps pánevních orgánů
Souvislost DRAM s prolapsem pánevních orgánů zkoumaly 3 studie zahrnující 849 účastníků (měřeno prsty). Bo a kol., 2016 a Braekken a kol., 2009 nezjistili žádnou souvislost mezi DRAM a prolapsem pánevních orgánů. Retrospektivní studie Spitzinagle a kol., 2007 však uvádí signifikantní souvislost mezi DRAM a prolapsem pánevních orgánů.
Neznamená, že diastáza nemůže být nikdy jedním z faktorů, které mohou přispívat vnímání bolesti. Záreveň ale nemusíme na sebemenší nesouměrnost a odchylku od ideálu ukazovat prstem s tím, že může za veškeré problémy.
Zdroj:
BENJAMIN, Deenika R., et al. Relationship between diastasis of the rectus abdominis muscle (DRAM) and musculoskeletal dysfunctions, pain and quality of life: a systematic review. Physiotherapy, 2019, 105.1: 24-34.