Se zraněními ramene se často setkáváme u kontaktních sportů, jako je třeba rugby. Také v raketových a míčových sportech, jsou poranění ramen velmi častá. K těmto poraněním často dochází v pozdějších fázích tréninků a zápasů, právě i díky opakovanému vystavování se množství opakovaných střetů (rugby, hokej) se soupeři ve velkých rychlostech. Únava tedy může hrát značnou roli při těchto poraněních.
Izokinetická dynamometrie je zlatým standardem při měření svalové síly a RFD. Nicméně ruční dynamometrie (HHD) je praktičtější právě díky nižší pořizovací ceně, rychlosti testování a jednoduché přenosnosti. HHD jsou často zpochybňována, zvláště pokud se jedná o vyšší hodnoty měřených sil (více jak 30 kg). Tyto síly mohou elitní sportovci snadno překonat. Další variantou mohou být tedy silové plošiny (force plates). Ty odstraňují jednu z potenciálních chyb - proměnná síla člověka, který drží dynamometr (pokud použijeme správné nastavení, tle tyto pozice nasimulovat i s tlakovým dynamometrem - poznámka redakce). Test ASH (Athletic Shoulder) na rozdíl od klasických testů (např. izometrické měření síly vnitřní a vnější rotace) mají výhodu toho, že měří sílu při větší páce (ramenu síly), čímž se více přibližují k specifickému zatížení během sportovních úkonů.Dle obrázku si můžete všimnout, že čelo je podložena s 4 cm pěnovou kostkou. V „I“ testu je rameno v plné abdukci v linii s tělem. Předloktí je v pronaci a hlavním tlakovým bodem je proximální část dlaně, těsně před zápěstím. V „Y“ testu je paže ve 135° a v „T“ testu je v 90° abdukci.
V rámci warm-up se prováděly 2 pokusy v každé poloze s 80% a 90% úsilím. Následně testovaní prováděli 3 pokusy v každé ze tří pozic. Čas odpočinku stanovili na 20 s mezi pokusy (ve studii testovali i 17 a 21 s). Před každým měřením byla zkontrolována pozice testovaného, aby nedocházelo k nějakým kompenzacím. Lopatka měla být v „přirozené poloze“. Druhá končetina je podél těla bez možnosti zapření se. Maximální síla měla být vyvinuna na dobu 3 s.
ASH test na vzorku 18 rugbistů prokázal významnou spolehlivost a na základě závěrů studie může být vhodným nástrojem pro zařazení do praxe. V rámci jeho modifikace jej můžeme využít i například s tlakovým dynamometrem položeným na zemi , nebo opřeným o stěnu místo desek (úspornější varianta).
Zdroj:
ASHWORTH, Ben, et al. The Athletic Shoulder (ASH) test: reliability of a novel upper body isometric strength test in elite rugby players. BMJ Open Sport & Exercise Medicine, 2018, 4.1: e000365.