Syndrom karpálního tunelu je celosvětově nejčastějším syndromem/entrapmentem zasahujícím periferní nervy. Pacienti často pociťují brnění prvních 3 prstů, které může být pociťováno také během noci, kdy pro úlevu od bolesti pacienti uvádějí svěšení ruky z postele, nebo její "vytřepání".
Při vyšetření lze pozorovat specifické příznaky a pro klinické vyšetření využít soubor testů. V rámci diferenciální diagnostiky je dobré karpální tunel odlišit od dalších možných příčin, jako je například útlak jiných periferních nervů, nebo třeba Thoracic Outlet Syndrome. V praxi se můžeme setkat s různými přístupy k léčbě. Ta může být jak operativní, tak nechirurgická. V oboru fyzioterapie se snažíme (pokud je to možné) operativním zákrokům vyhnout.
V tomto workshopu diskutujeme nejnovější vědecké poznatky týkající se diagnostiky, diferenciální diagnostiky a terapie pacientů s karpálním tunelem. V rámci managementu probíráme, jak možnosti pohybových terapií (včetně autoterapie) a jejich výhody, načasování a úskalí, tak možnosti pasivních terapií, jako je například manuální terapie a přístrojová léčba.
Celý workshop je natočen a doplněn o další videa a podpůrné materiály.