Výhody (ne)chirurgického řešení ruptury ACL

Přibližně polovina pacientů má cca 10 let po úrazu kolene radiografickou OA. 20 let po poranění předního zkříženého vazu mají lidé 7x vyšší pravděpodobnost TEP kolene z důvodu OA oproti populaci bez úrazu.

V posledních letech se čím dál častěji mluví o neoperativní léčbě tohoto poranění (viz naše starší příspěvky). V novém systematickém přehledu s meta-analýzou vědci přezkoumali data chirurgické a nechirurgické léčby poranění ACL. Je nutné podotknout, že data jsou založena pouze na 3 RCT, nicméně se jedná o další dílek do skládačky, který můžeme přiřadit k X faktorům, které nám pomohou v rozhodování se, zda operaci v daném případě podstoupit.

 

Neexistuje jasný návod, podle kterého bychom se mohli řídit. Rozhoduje se na základě X faktorů: 

  • na pacientově kloubní nestabilitě po úrazu, věku, pohlaví, socioekonomickém profilu a především na pacientově sportovní úrovni a lézích na zobrazovacích metodách

 

Ve studii Kapoora a kol. 2004 autoři pomocí dotazníku provedli průzkum u 192 ortopedů. 58 % uvedlo, že by doporučili rekonstrukci ACL u 22 letého muže s nedávnou rupturou ACL. 24 % by rupturu u pacienta řešili konzervativně. Zbývajících 18 % by pacienta léčilo nejprve konzervativně a poté přehodnotilo klinický stav o 5–12 týdnů později, aby zvážilo operaci v pozdější fázi.

"Metaanalýzu je třeba brát s rezervou, protože se týká pouze poranění ACL u obecné populace a nezahrnuje studie mladých sportovců, kteří představují  většinu zranění ACL."

Určitě jsou tedy zapotřebí další studie, nicméně tato může být první z těch, které budou brány v potaz při opětovném potvrzení.

 

Zdroj:

FERRERO, Stephanie, et al. Impact of anterior cruciate ligament surgery on the development of knee osteoarthritis: A systematic literature review and meta-analysis comparing non-surgical and surgical treatments. Osteoarthritis and Cartilage Open, 2023, 100366.