Vliv lateroflexe krční páteře na diferenciaci pohybu mediánního nervu a fascie v oblasti zápěstí

Klinické testování n. medianus pomocí napínacích manévrů je běžnou praxí. Na poli vědeckých výzkumů se vedou debaty o tom, zda je tento přístup validní a dané manévry, neurodynamické testy a na ně navázané terapie pomocí neuromobilizací opravdu cílí na dané struktury. Častá otázka tedy zní, zda můžeme specificky cílit na určité struktury bez podobného ovlivnění okolních struktur.

Aktuální výzkum

Aktuální studie (2024) zkoumala, jak lateroflexe krční páteře ovlivňuje pohyb (excursi) a napětí (strain) mediánního nervu a fascií (povrchové a hluboké) v oblasti zápěstí během neurodynamického testu na horní končetině. K tomu byly použity kadaverické vzorky (čerstvá neživá tkáň), na kterých byly měřeny změny v pohybu a napětí pomocí softwaru pro analýzu pohybu.

Výsledek

Výsledky ukázaly, že lateroflexe krční páteře způsobila významný proximální pohyb mediánního nervu, zatímco napětí se nezměnilo. Naopak u fascie (povrchové i hluboké) nebyly pozorovány žádné významné změny v pohybu ani napětí. Tyto výsledky podporují použití neurodynamických testů, jako diagnostického nástroje pro rozlišení mezi nervovými a fasciálními strukturami v diagnostice bolesti v oblasti zápěstí.

Tato studie přispívá k pochopení, jak lze pomocí pohybu krční páteře lépe diagnostikovat problémy spojené s nervy v oblasti zápěstí, a ukazuje, že tento pohyb může specificky odlišit pohyb nervu od pohybu fascie.

O neurodynamických testech se více bavíme v našem online workshopu o syndromu kazpálního tunelu.

 

Ukázka napínacího manévru a neuromobilizace mediánního nervu na horní končetině:

 

Zdroj:

PÉREZ-BELLMUNT, Albert, et al. Effect of cervical contralateral lateral flexion on the median nerve and fascia at the wrist–Cadaveric study. Musculoskeletal Science and Practice, 2024, 73: 103146.