Při hodnocení funkce a zdravotního stavu jedince se můžeme setkat s měřením svalové síly stisku ruky, nebo síly quadricepsu. Síla quadricepsu byla také v mnohých studiích zmíněna, jako prognostický faktor pro chronická onemocnění. Zlatým standardem pro měření síly quadricepsu (mQF) je aktuálně izokinetický dynamometr. Ten je však velmi nákladný a objemný a proto není zcela běžné ho mít v klinické praxi. Vhodnou alternativou by mohl být ruční dynamometr (Hand-Held Dynamometer, dále HHD).
Studie ukazují, že k bezkontaktnímu poranění předního zkříženého vazu (ACL) dochází během prvních 100 ms po počátečním kontaktu nohy se zemí. Svalová síla je tedy důležitá, ale schopnost jedince rychle vyvinou požadované svalové napětí tak mnohdy lépe odráží požadavky na každodenní a sportovní úkony. Při měření svalové síly pomocí HHD se běžně postupně zvyšuje svalová síla k jejímu maximu během 1 až 5 vteřin, což nám poskytne informaci o svalové síle, nikoliv však o rychlosti vyvinutí svalové síly, tedy za jak dlouho jsme schopni dosáhnout požadované svalové síly.
Rate of Torque Development (RTD)
RTD se většinou vztahuje na rychlost, s jakou jedinec dokáže vyvinout moment síly (torque) v kloubu. Typicky se to týká situací vztahujících se k otáčení nebo rotaci - například v kolenním kloubu. Protože RTD se vypočítává z izometrické kontrakce, Lesnak a kol., 2019 porovnávali HHD s izokinetickým standardem.
Jaké nastavení pro HHD použili autoři ve studii (lze se inspirovat i do praxe)?
Warm-up:
- izometrická kontrakce s 50% úsilím
- izometrická kontrakce se 75% úsilím
- izometrická kontrakce se 100% úsilím
Pauza mezi těmito sériemi byla cca 1 minutu.
Testování:
- Následně proběhlo 6 kontrakcí po dobu 3 sekund s maximálním úsilím.
Za nepřesné měření a neplatný pokus se považuje, pokud testovaná osoba těsně před pohybem do extenze aktivuje hamstringy a dojde nejprve k mírnému flekčnímu pohybu v koleni. Tento protipohyb vede k nepřesným měřením RTD, protože izometrická kontrakce mQF nezačíná v klidu. Testování se provádí nejprve na dominantní (zdravé) končetině.
Když vědci porovnávaly hodnoty z HHD s hodnotamy z izokinetického dynamometru, tak dostali srovnatelné hodnoty pro maximální točivý moment a pozdní točivý moment, ale ne pro počáteční fázi. V diskuzi zmiňují, že jedna z možností zlepšení by mohla být použití méně vycpávek při nastavení dynamometru, což by však mohlo způsobit menší komfort testovaného. Použití HHD pro počáteční fáze není dokonalé (především v počáteční fázi), ale můžeme se s jeho pomocí přiblížit k dostupnému ideálu.
Používáte dynamometry ve své praxi? Mrkněte na nabídku tlakových a tahových dynamometrů na našem e-shopu ZDE.
Zdroj:
LESNAK, Joseph, et al. Validity of hand-held dynamometry in measuring quadriceps strength and rate of torque development. International journal of sports physical therapy, 2019, 14.2: 180.