Obecně je znám blahodárný přínos pohybové aktivity pro člověka. Doporučení WHO pro pohybovou aktivitu jsou pro mnoho z nás v nedohlednu a tak se zkoumají nové možnosti přínosů krátkých, přerušovaných cvičení během dne - tzv. cvičebních svačinek! #exercisesnacks
Ve fyzioterapii se s tímto přístupem setkáváme například u chronických pacientů, kdy se několikrát během dne v krátkosti vystavují zvoleným pohybům. Občasná protažení, nebo třeba pár dřepů, kliků, nebo schodů doporučujeme také kancelářským pracovníkům, kteří tráví většinu času v jedné poloze.
Nový přehled 32 studií zjistil, že cvičební svačiny (v rozmezí 15 sekund až 10 minut) a další formy přerušované fyzické aktivity:
- Jsou bezpečné a snadno zařaditelné do dne.
- Přinášejí zdravotní přínosy a snižují riziko nemocí.
- Mohou zlepšovat kardiorespirační zdatnost.
Pokud tedy někdo z časových důvodů nezvládá dosáhnout doporučených hodnot pravidelné fyzické aktivity, mohou být tyhle malé ochutnávky pohybu během dne jednou z možností, jak se k nim přiblížit. 30 sekund párkrát během dne určitě nezní tak „strašidelně“, jako hodinový trénink ve fitku. Navíc tento čas většinou dokáže najít kde kdo, kdo jinak na cvičení „nemá čas“. Pokud například někdo pracuje v korporátu a má takto našlapaný schedule od rána do večera:
6:00 příchod a příprava na snídani
6:30 snídaně
8:30 svačina a káva s kolegy
10:00 příprava na oběd
11.00 oběd
12:30 příprava na odpolední kávu
13:00 odpolední káva a příprava na odchod
14:00 pískej konec
… určitě se mu vydá do rozvrhu ještě pár krátkých pohybových svačinek navíc.
Zdroj:
JONES, Matthew D., et al. Exercise Snacks and Other Forms of Intermittent Physical Activity for Improving Health in Adults and Older Adults: A Scoping Review of Epidemiological, Experimental and Qualitative Studies. Sports Medicine, 2024, 1-23.