Komunikace ve fyzioterapii - zamyšlení

O důležitosti komunikace ve fyzioterapii jsme psali již dříve.

Toto téma se snažíme dále bedlivě sledovat. V nové studii se opět potvrzuje její síla, které je bohužel obousměrná. Vědci zkoumali její dopad na probandy pomocí puštění videa, které obsahovalo buďto nocebo (negativní slovník), nebo kontrolní (neutrální, nebo pozitivní slovník). 

 Tento článek je velmi zajímavým pro České fyzio podnebí. Možná se pletu, ale i sám vnímám armádu nocebo slovíček, která se snažím během komunikace s klientem eliminovat. Nicméně vzpomínka na „vyšetřovací nocebo metody“ nejen ze školy se stále vznáší ve vzduchu. Autoři ve článku koketují s minutovým videem o bolesti zad. Nicméně ona nocebo verze je slabý odvar klasického vyšetření a komunikace při terapii, které možná příliš zaujatě vnímám u nás (teď se nechci nikoho dotknout, ale spíše mluvit i k sobě). 

„Tak se na vás podíváme. No jo, píšu si předsun hlavy, protrakce ramen, horní zkřížený syndrom, elevace p. ramene, nesouměrnost bradavek, anteverze pánve, přetížené paravertebrální svalstvo, oslabené bříško, …“ nebo „špatný dechový stereotyp, špatně zapojené svaly, špatný pohybový stereotyp ….“ asi bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Ve zmíněném nocebo videu určitě nalezneme pro porovnání s Českem jazykovou bariéru a dále používají mnohem méně noceba. Nicméně z mého zaujatého odhadu se domnívám, že člověk, který přijde na komplexní diagnostiku pohybového aparátu si v batůžku krom letáků odnese i pořádnou nálož toho, co je s ním všechno špatně.

 

Podrobněji ke studii:

Celkem bylo zkoumáno 169 účastníků (82 v kontrolní skupině) převážně ženského pohlavím s vysokoškolským vzděláním. Účastníci neměli bolesti zad a nebyly z oboru fyzioterapie. Z etického hlediska byl výzkum prováděn pouze na „zdravé“ populaci.

Výsledky této RCT naznačují kauzální vztah mezi negativní komunikací fyzioterapeuta zvyšující míru obav a přesvědčení, že onemocnění bude trvat déle, ale i zvýšenou úzkostí pacienta. Důležité je také zmínit, že tato mnohdy škodlivá přesvědčení, která pacient získá v rámci edukace od fyzioterapeuta, u pacientů přetrvávají a mnohdy se velmi nelehce odstraňují. Tato studie ukazuje, že slovní sugesce má silný vliv na psychosociální proměnné, považované za signifikantní faktory pro rozvoj a přetrvávání LBP. Výsledky by měly fyzioterapeuty motivovat k tomu, aby se vyhýbali negativnímu jazyku podporujícímu očekávání vůči svým pacientům. 

 „Muskuloskeletální stavy jsou často popisovány pomocí negativních slov a mezi fyzioterapeuty je omezená znalost a povědomí o těchto kontextových faktorech a jejich využití při léčbě.“

 

Autoři také nečekaně zaznamenali, že nocebo komunikace vedla účastníky k přesvědčení, že léčba bude úspěšnější. To se nejspíš dělodíky používání odborné terminologie, která mohla být vnímána jako projev odbornosti, což svádělo k důvěře v terapeuta a léčbu. Tyto zdánlivě protichůdné účinky podmínky nocebo zdůrazňují složitost vlivu komunikace fyzioterapeutů na očekávání pacientů a jsou důvodem k dalšímu výzkumu.

 

Pojďme se společně zamyslet, která nocebo slovíčka používáme nejčastěji a zda by šla nahradit něčím pozitivnějším/neutrálnějším.

 

Zdroj:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0738399123000290?fbclid=PAAaaZGzBWE6vg46uME4fwNn7R4y0laHSQCZgUng9059xIFzFFzjEIaYf7vJ4#sec0090

LINSKENS, FG Fieke, et al. Negative language use of the physiotherapist in low back pain education impacts anxiety and illness beliefs: A randomised controlled trial in healthy respondents. Patient Education and Counseling, 2023, 107649.