Osteoartróza kolenního kloubu je onemocněním, které často postihuje osoby s nadváhou nebo obezitou (jeden z rizikových faktorů). Snížení hmotnosti je jedním z klíčových přístupů, jak zmírnit bolest a zlepšit disabilitu u lidí s touto diagnózou. Nedávné studie naznačují, že agonisté receptoru pro glucagon-like-peptide-1 (GLP-1), konkrétně semaglutid, mohou mít pozitivní vliv na snížení hmotnosti, ale jeho přínos pro osoby s osteoartrózou kolene nebyl dosud prozkoumán. To je však již minulostí.
V nové studii od Bliddal a kol., 2024 byl po dobu 68 týdnů sledován účinek semaglutidu na skupině 407 účastníků z 11 zemí s obezitou (BMI ≥ 30) a měli středně závažnou osteoartrózu kolene s alespoň střední úrovní bolesti. Účastníci byli rozděleni do dvou skupin:
- jedna skupina dostávala injekce semaglutidu (2,4 mg) jednou týdně
- druhá dostávala placebo.
Obě skupiny byly rovněž motivovány k fyzické aktivitě a ke snížení kalorického příjmu. Hlavními sledovanými parametry byly procentuální změna hmotnosti a změna bolesti podle indexu WOMAC, který měří bolest (hodnocení od 0 do 100, kde vyšší skóre znamená horší výsledek). Dalším sledovaným ukazatelem byl skóre fyzické funkce podle SF-36 dotazníku.
Výsledky:
Studie ukázala, že léčba semaglutidem vedla k významnému poklesu hmotnosti a zmírnění bolesti v kolenním kloubu. Průměrná změna hmotnosti byla u skupiny se semaglutidem -13,7 % oproti -3,2 % u skupiny s placebem, tedy cca o 10 % lepší, než placebo! Průměrné snížení WOMAC skóre bolesti bylo u skupiny se semaglutidem o 41,7 bodu, zatímco u placeba o 27,5 bodu, tedy o 14,2 bodu lepší, než u placebo skupiny! Skóre fyzické funkce se zlepšilo o 12 bodů u semaglutidové skupiny oproti 6,5 bodu u placeba. Výskyt vážných nežádoucích účinků byl v obou skupinách srovnatelný, avšak u skupiny se semaglutidem došlo k vyšší míře přerušení léčby (6,7 %) kvůli gastrointestinálním obtížím ve srovnání s placebem (3 %).
Závěr:
Tato studie prokázala, že léčba semaglutidem výrazně snižuje hmotnost a zlepšuje kvalitu života tím, že zmírňuje bolest kolenního kloubu u osob s obezitou a osteoartrózou kolene ve srovnání s placebem. Jsme opravdu zvědaví, co nám ukáží následující studie a zda se tyto výsledky potvrdí.
Zdroj:
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2403664