Poškození menisku je častým problémem kolenního kloubu, zejména u starších pacientů nebo sportovců. Meniskus je chrupavčitá struktura v koleni, která funguje jako tlumič nárazů mezi stehenní a holenní kostí. Když dojde k jeho degeneraci nebo prasknutí, může (ne ve všech případech) se objevit bolest, omezená pohyblivost a otok. Běžné způsoby léčby zahrnují buď operační zákrok zvaný artroskopická parciální menisektomie (APM), kdy se poškozená část menisku odstraní, nebo cvičební terapii, která zahrnuje rehabilitační cvičení zaměřená na posílení svalů kolem kolenního kloubu.
V rámci studie OMEX bylo sledováno 140 pacientů s degenerativním poškozením menisku, kteří byli náhodně rozděleni do dvou skupin:
- první skupina podstoupila artroskopickou operaci
- druhá skupina se zaměřila na 12 týdnů cvičební terapie.
Po 10 letech sledování vědci zjistili, že mezi oběma skupinami nebyl významný rozdíl v progresi osteoartrózy kolene, což bylo hlavní měřítko studie. Mírně vyšší progrese byla pozorována u pacientů po operaci, ale rozdíl nebyl statisticky významný. Rovněž nebyly zaznamenány žádné zásadní rozdíly v úrovni bolesti, funkčnosti kolene ani svalové síly. Tato studie je dalším skvělým dílem skládačky, protože dopady operace na rozvoj OA kolene byly a jsou často diskutovány.
Závěrem studie je, že jak operace, tak cvičební terapie vedou k podobným dlouhodobým výsledkům, pokud jde o bolest, funkci kolene a riziko vzniku osteoartrózy. Pokud Vás zajímá více o těchto léčbách a procesu rozhodování se pro danou terapii, určitě mrkněte na naše video zde:
Zdroje:
Berg B, Roos EM, Englund M, et al Arthroscopic partial meniscectomy versus exercise therapy for degenerative meniscal tears: 10-year follow-up of the OMEX randomised controlled trial