10 pravd o pánevním dnu sportovců

Dysfunkce pánevního dna (PFD) je souhrnný pojem zahrnující nesčetné množství onemocnění, včetně močové a fekální inkontinence, prolapsu dělohy, pánevní bolesti a sexuální dysfunkce. Sportování s vysokou zátěží je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku PFD. Například až 76 % hráček volejbalu uvádí močové symptomy. Nejčastějším je tedy právě močová inkontinence, kterou trpí převážně sportovkyně. Některé sporty mají vyšší míru prevalence (až 80 % - cvičení na trampolínách).

Dysfunkce pánevního dna jsou často přehlíženým problémem jak ze strany žen, které se neodváží o problémech mluvit se zdravotním personálem, tak ze strany některých odborníků, kteří si nemusí být vědomi možné dysfunkce a nemusí PFD správně diagnostikovat - například 30 % australských odborníků neprovádí screening PFD. Jak je to asi u nás? V důsledku toho může docházet ke zhoršování symptomů, snížení výkonnosti a omezení/ukončení sportovní aktivity.

 

10 pravd o pánevním dnu u sportovců

Nedávný vědecký článek poskytuje relevantní informace o pánevním dnu sportovců, které vědci shlukli do 10 bodů v zobrazené infografice. tyto body jsou:

  1. Fyzická aktivita může být protektivní, přesto může být spojena se symptomy PFD
  2. Močová inkontinence není jediným symptomem PFD u sportujících žen
  3. PFD se může objevit u mnoha sportů, ale sporty s vyšší intenzitou nárazů mohou zvyšovat jeho riziko
  4. I muži mohou mít potíže s PFD
  5. PFD je mezi sportujícími adolescenty
  6. Pánevní dno sportovců by mělo být trénováno stejně tak jako další skupiny svalů
  7. PFD může mít dopady na psychiku 
  8. Sportovci by měli být pravidelně vyšetřováni (PFD-SENTINEL)
  9. Zvláštní pozornost by měla být věnována sportovkyním v perinatálním období
  10. Plán managementu PFD by měl být individuálně stanoven v závislosti na specifických potřebách sportovce a to v rámci multidisciplinárního týmu.

PFD-SENTINEL

Dvoukolová Delphi studie zahrnula 41 odborníků z celého světa pro vytvoření screeningového nástroje PFD u sportovkyň. Výsledkem je PFD-SENTINEL - jednoduchý, praktický a snadno použitelný nástroj, pomocí kterého můžeme pravidelně hodnotit sportovkyně i pokud nejsme odborníky na tuto problematiku. PFD-SENTINEL popisuje shluk symptomů (celkem 5) a rizikové faktory, klinické a sportovní charakteristiky (celkem 28), pomocí kterých bychom mohli sportovce odkázat na specializovanou péči.

Jak používat PFD-SENTINEL?

Nástroj se skládá ze dvou po sobě jdoucích částí. První část je zaměřena na screening symptomů, zatímco druhá část zkoumá přítomnost obecných klinických a sportovních rizikových faktorů potenciálně spojených s PFD. Každá proměnná je hodnocena jedním bodem.

  • Pokud je zjištěn alespoň 1 z 5 symptomů v první čísti, měli bychom sportovkyni odeslat ke specialistovi na PFD. Pokud v první části není získán ani jeden bod, můžeme přistoupit k druhé části dotazníku
  • Pokud je v druhé části získáno 14 a více bodů z celkových 28 (tedy alespoň polovina), měli bychom odeslat sportovce ke specialistovi na PFD
  • Pokud v druhé části sportovec dosáhne méně jak 14 bodů, není třeba jej odesílat ke specialistovi, nicméně pokračujeme v průběžném sledování v rámci multidisciplinárního týmu. 

Vědci doporučují používat PFD-SENTINEL pravidelně. Zejména doporučují jej zařadit v předsezónním období. Další doporučení pro použití dotazníku jsou v čase, kdy měl sportovec delší pauzu, nebo pokud utrpěl zranění s pánevním dnem.

Originální dotazník PFD-SENTINEL je ke stažení ZDE.

Zdroje:

GIAGIO, Silvia, et al. PFD-SENTINEL: Development of a screening tool for pelvic floor dysfunction in female athletes through an international Delphi consensus. British Journal of Sports Medicine, 2022. 

GIAGIO, Silvia, et al. Infographic. Ten naked truths about the pelvic floor in athletes. British Journal of Sports Medicine, 2023.