Update nefarmakologického managementu pacientů s OA kolene a kyčle (2024)

Osteoartróza kyčle a kolene (OA) se stává stále častějším onemocněním s významným dopadem na jednotlivce i společnost. Ne-farmakologické léčby jsou považovány za zásadní pro snížení bolesti a zlepšení funkce a kvality života. Doporučení EULAR pro ne-farmakologický management OA kyčle a kolene byla publikována v roce 2013. Vzhledem k velkému počtu následných studií byla nutná aktualizace. Byla zřízena multidisciplinární pracovní skupina s 25 členy reprezentujícími 14 evropských zemí. Systematický přehled literatury zahrnoval období od 1. ledna 2012 do 27. května 2022. Získané důkazy byly diskutovány, byla formulována aktualizovaná předchozí doporučení. Revize doporučení zahrnuje dva hlavní principy a osm doporučení založených na vědeckých důkazech, včetně individualizovaného, vícesložkového plánu řízení, informací, vzdělávání, cvičení s adekvátním dávkováním a progresí, způsobu podávání cvičení, udržování zdravé váhy a hubnutí, obuvi, chodících pomůcek a asistenčních zařízení, rad ohledně práce a technik změny chování pro zlepšení životního stylu. Průměrná úroveň souhlasu s doporučeními se pohybovala mezi 9,2 a 9,8 (na stupnici 0–10, kde 10 znamená úplný souhlas). 

2 zastřešující principy:

  • Počáteční hodnocení by mělo využívat biopsychosociální přístup ke zvážení fyzického a psychologického stavu, každodenních činností, včetně práce, sociálních determinant a faktorů prostředí
  • Léčba lidí s OA kyčle nebo kolena by měla být založena na společném rozhodování s ohledem na potřeby, preference a schopnosti jednotlivce.

8 doporučení:

  1. Nabídnout individuální, vícesložkový plán léčby, který zahrnuje doporučené základní nefarmakologické přístupy.
  2. Nabídnout informace, edukaci a rady o strategiích selfmanagementu, které by měly být zahrnuty (pro posílení) i při následných setkáních.
  3. Nabídnout cvičební program (např. silový, aerobní, nebo neuromotorický) v přiměřené dávce s progresí přizpůsobenou funkci a preferencím klienta a v závislosti na její dostupnosti.
  4. Způsob provádění cvičení (např. individuální nebo skupinové, pod dohledem nebo bez dozoru, prezenčně nebo on-line, cvičení na zemi nebo ve vodě) by měl být zvolen podle místní dostupnosti a preferencí pacienta. Cvičení by měla být pokud možno začleněna do individuálního plánu fyzické aktivity.
  5. Poučení o důležitosti udržení zdravé hmotnosti. Těm, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní, by měla být nabídnuta podpora k dosažení a udržení úbytku hmotnosti.
  6. U lidí s OA kyčelního nebo kolenního kloubu zvažte pomůcky pro chůzi, vhodnou obuv, pomocná zařízení a úpravy prostředí doma i v práci pro snížení bolesti a zvýšení samostatnosti.
  7. Lidem s OA kyčelního nebo kolenního kloubu s ohrožením pracovní neschopností by mělo být včas nabídnuto poradenství o ovlivnitelných faktorech souvisejících s prací a případně doporučení k dalšímu odbornému poradenství.
  8. Zvážit zařazení prvků technik změny chování, pokud je potřeba upravit životní styl (např. fyzická aktivita, úbytek hmotnosti) u lidí s OA kyčle nebo kolena.

Odkaz na studii zde:

https://ard.bmj.com/content/annrheumdis/early/2024/01/11/ard-2023-225041.full.pdf?with-ds=yes