Cvičení a krevní tlak (hypertenze) - nové poznatky z rozsáhlého výzkumu

To, že má cvičení pozitivní dopady na lidi s vysokým (klidovým) krevním tlakem je obecně již dobře známo. Často se například zařazují různé formy aerobního cvičení. Dle nové studie (Edwards a kol., 2023) však dostupná guidelines vychází již ze starších dat a přidávají tak nová, zajímavá zjištění.

Vědci zahrnuli 270 studií (RCT) s celkovým vzorkem 15 827 účastníky. Pro významné snížení klidového systolického a diastolického krevního tlaku byly pod lupou především tyto druhy aktivit:

  • aerobním trénink
  • dynamickém odporovém cvičení
  • kombinovaný trénink 
  • vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT)
  • izometrický trénink

 Jaký byl výsledek?

Síťová meta-analýza ukázala, že nejlepší výsledky měl izometrický trénink! Mezi dalšími doporučeními bylo například využití kombinace běhání a izometrické výdrže v dřepu. Je důležité říct, že všechny pohybové aktivity měly pozitivní vliv na hodnoty krevního tlaku. Proto se nemusíme omezovat pouze na jednu možnost cvičení. Můžeme však zvážit zařazení jednoduchých izometrických cvičení, jako je pozice dřepu, nebo pozice sedu s opřením zad o stěnu.

Obecně se doporučovala délka držení cca 30 - 60 s v jedné sérii, přičemž začátečníci mohou začínat na kratších časech s postupnou progresí, podle vnímané námahy (např. 6 z 10). Pro pozitivní výsledek není třeba setrvat v pozici do selhání.

 

Zdroj:

EDWARDS, Jamie J., et al. Exercise training and resting blood pressure: a large-scale pairwise and network meta-analysis of randomised controlled trials. British Journal of Sports Medicine, 2023.